KREOWANIE GITAROWEGO BRZMIENIA
Gitara elektryczna jest uważana za jeden z najbardziej uniwersalnych instrumentów, a już na pewno za najbardziej uniwersalną z gitar. Jest tak dzięki temu, że wpływ na jej brzmienie ma wiele czynników, od elementów konstrukcji, takich jak przetworniki czy mostek, po sprzęt zewnętrzny, taki jak efekty gitarowe.
Dwie identyczne gitary elektryczne mogą zabrzmieć zupełnie inaczej, jeśli tylko wspomagane są innymi efektami. Jaki sprzęt wybrać by osiągnąć wymagane brzmienie? Na wstępie powinniśmy określić jakiego brzmienia szukamy i czy ma ono być zbliżone do brzmień znanych gitarzystów, czy też szukamy tego własnego. Kiedy już to określimy, czas wy brać odpowiedni efekt. Efekty dzielą się na kilka grup, wśród których najpopularniejsze są bez wątpienia przestery.
Pozwalają one osiągnąć ostre, rockowe brzmienie i zazwyczaj z nimi gitarzysta zapoznaje się na początku, bowiem zdecydowana większość wzmacniaczy gitarowych posiada wbudowany efekt distortion. To oczywiście nie przeszkadza by kupić osobny efekt tego typu, bowiem charakter brzmienia zależy od konkretnego modelu, a tych jest ogromna ilość.
Drugą grupą są efekty modulacyjne. Znajdziemy wśród nich prawdziwe bogactwo brzmień i będziemy w stanie delikatnie zabarwić za ich pomocą nasz dźwięk, jak i zupełnie go zdominować. Możemy na przykład wybrać chorus, który tworzy symulację kilku gitar grających w tym samym czasie, phaser, który sprawia, że dźwięk zdaje się wirować i przemieszczać od lewego głośnika do prawego, czy choćby tremolo, które tworzy efekt zbliżony do grania na gitarze przy jednoczesnym kręceniem gałką odpowiedzialną za głośność. Powyższe efekty gitarowe mogą być ze sobą łączone i dopełniane za pomocą efektów takich jak reverb, czyli pogłos, lub delay, tworzący echo, a to daje praktycznie nieograniczone możliwości brzmieniowe.